Robotika

Kroužek robotiky na naší škole je veden v duchu STEM, tedy výuky, která propojuje vědu, techniku, inženýrství a matematiku. Proto se také na našich setkáních zaměřujeme na logiku, programování, stavbu robotů a jiných strojů a jejich ovládání. Snahou je, aby vše bylo realizováno individuálně nebo v malých týmech a formou her.

Za podporu můžeme kromě rodičů poděkovat firmě AV Media, která nám umožnila proniknout do světa robotické stavebnice VEX IQ.


  Jednoduché stroje a atmosféra v kroužku

  V dnešním příspěvku se ohlédneme za naší prohlídkou strojů, které vytvořili naši malí inženýři. Vše začalo plány, jak můžete vidět na přiložených fotografiích pracovních listů a pokračovalo společnou diskuzí nad donesenými stroji/roboty. Z výsledků jsme byli myslím všichni překvapeni a nadšeni.

  Poté je na fotografiích vidět, jak vlastně naše úvodní hodiny vypadaly. Žáci si rozdělí práci, někdo s VEXem a někdo s Ozoboty a společně se prokousáváme k prvním programům a robotovi, krabíkovi.

  Celý článek

  Naše vlastní stroje

  Absolutně skvělá parta se nám letos sešla. To, co jsme mohli vidět na našem posledním říjnovém setkání myslím předčilo všechna očekávání. Ta různorodost strojů a robotů, co se nám sešla až brala dech. Byla tu zařízení z Merkuru, ať už vozíky, jeřáby, nebo speciální ukázky převodů – větrník a boxer. Byly tu ale i ukázky z jiných stavebnic, roboti, jeřáb, speciální důlní stroj. A co bylo absolutně inženýrským vynálezem byla i stavebnice z kartónu, která prý má být ještě osazena hydraulikou. Nu, máme se ještě na co těšit. K jednoduchým strojům se rozhodně ještě vrátíme v listopadu.

  Mezitím můžeme vyhlásit druhý velký úspěch. Naši Ozoboti se již naučili pochodovat tak, jak si přejeme my sami a pro dnešek nám psali písmenka i celá slova.

  Největší radost nám ale dělá spolupráce se stavebnicemi VEX IQ. Měli jsme návštěvu ažz Prahy a s velkou radostí jsme převzali další stavebnici. Práce nám teď půjde lépe od ruky. Hurá do toho, už se blíží doba, kdy budeme programovat i velkého robota.

  Celý článek

  Robotika s VEXem a programování Ozobotů

  Říjnová setkání realizujeme tak, že si vždy uděláme společný úvod k robotice, kde řešíme různé technické záležitosti a učíme se, o čem robotika je. Využíváme k tomu interaktivní prezentace v prostředí Smart výukového SW a pracovní listy (formou domácích úkolů).

  Stavebnice VEX je nyní využívána ke stavbě robota, který bude schopen nasbírat a přesouvat kroužky, což nám umožní se příští rok zúčastnit soutěže. Na stavbě robota se postupně střídáme. Díky podpoře a pochopení firmy AV Media se naše práce ještě zintenzivní s tím, jak budeme mít (od 30. 10.) k dispozici dvě identické stavebnice, herní plán, i kroužky do soutěže.

  Celý článek

  Seznámení s robotikou

  Naše první setkání 25. září 2017 logicky nemohlo být ničím jiným, než seznámením s obsahem kroužku a s roboty.

  Celý článek