Robotika

Kroužek robotiky na naší škole je veden v duchu STEM, tedy výuky, která propojuje vědu, techniku, inženýrství a matematiku. Proto se také na našich setkáních zaměřujeme na logiku, programování, stavbu robotů a jiných strojů a jejich ovládání. Snahou je, aby vše bylo realizováno individuálně nebo v malých týmech a formou her.

Za podporu můžeme kromě rodičů poděkovat firmě AV Media, která nám už od září 2017 umožnila proniknout do světa robotické stavebnice VEX IQ. Velmi jsme vděčni Nadaci Jablotronu, která nám umožnila nákup stavebnic a 3D tiskárny!


  VEX IQ Challenge – robotická soutěž v Praze

  Také letošní práci robotického kroužku jsme zakončili soutěží v Praze, kde se sešlo více než 30 týmů z celé republiky. Robotická vozítka našich žáků byla unikátní tím, že šlo o vlastní konstrukční návrhy a každý byl úplně jiný. Můžeme být tedy na ně náležitě hrdí. Napínavá klání a snaha získat co nejvíce bodů často končila těsně pod vrcholem.

  Celý článek

  VEX IQ Cup, 2. místo

  Neoficiální krajské kolo robotické soutěže VEX IQ Cup se uskutečnilo v Novém Boru 17. 5. 2019 za účasti škol z celého Libereckého kraje. Soutěž byla pořádána podle stejných pravidel, jako celostátní VEX IQ Challenge, která nás čeká na konci června, přičemž na vše dohlíželi oficiální rozhodčí, jako v Praze. Žáci si tak mohli otestovat své dovednosti ovládání robotů a jejich schopnost plnit zadané úkoly.

  Celý článek

  Předvánoční aktivity s ozoboty

  Ozobot musí také umět roznést dárky a vyhnout se přitom zlým skřítkům. Snímky ze středečního kroužku...

  Celý článek

  Vystoupení s roboty v divadle

  V rámci předávání cen pro nadané žáky a studenty jsme dostali nabídku prezentovat naše roboty. Ukázka zahrnovala malé Ozoboty i velké roboty ze stavebnice VEX IQ. Žáci 6. ročníku perfektně zvládli všechny ukázky a pobavili publikum. Robot nakonec předal cenu pro nadané – jablko s křišťálem uvnitř.

  Autor fotografií: Martin Kubišta. Děkujeme.

  Celý článek

  VEX IQ Challenge – robosoutěž finále

  V úterý 26. 6. jsme se zúčastnili celostátního finále robotické soutěže VEX IQ Challenge. Šlo o vyvrcholení naší práce s robotickými stavebnicemi. Naše týmy mladších a starších žáků mohly předvést, co se naučily a jak jsou šikovní jejich operátoři.

  Celý článek

  Nové technologie ve výuce

  Není tajemstvím, že se snažíme více zapojit žáky do výuky. Pomáhá nám k tomu vhodně přizpůsobený program Smart Notebook a žákovská zařízení. V současné době jsme navíc získali malé plnohodnotné počítače s odjímatelnou klávesnicí a dotykovým displejem, tzv. Tablet PC. Umožňují nám nejen vyhledávat informace, ale hlavně pracovat ve skupinách s interaktivními materiály a přímo být propojeni s tabulí a posílat své názory, řešení apod.

  Další novinkou z posledních dnů je, že se nám za finanční podpory Nadace Jablotronu podařilo získat robotické stavebnice a 3D tiskárnu Průša i3 MK2S. Ve své kategorii jde o revoluční a zřejmě nejlepší tiskárnu na světě. Předpokládáme, že nám nejen pomůže zpestřit výuku 3D modelování objektů, ale že se stane nedílným pomocníkem našich malých programátorů a budoucích robotických inženýrů.

  Video ze stavby tiskárny a prvních tisků je na Youtube.

  Celý článek

  Programování ve Scratchi

  Zkušenosti z programování Ozobotů pomocí bloků jsme mohli před Vánoci snadno uplatnit při programování ve Scratchi. Je to vhodný doplněk na cvičení mozkových závitů a je to zábavné.

  Celý článek

  Řetězová dráha

  Robot je tvořen jednoduchými stroji, jako jsou páky, převody, kola na hřídeli apod. Jedno setkání jsme se rozdělili a každý postavil jeden jednoduchý stroj a tyto výrobky jsme spojili dohromady a vznikla řetězová dráha. Je fajn, že vše fungovalo podle plánu. Dokonce napoprvé.

  https://youtu.be/F6tlJ7Z2yQM

  Celý článek

  Jednoduché stroje a atmosféra v kroužku

  V dnešním příspěvku se ohlédneme za naší prohlídkou strojů, které vytvořili naši malí inženýři. Vše začalo plány, jak můžete vidět na přiložených fotografiích pracovních listů a pokračovalo společnou diskuzí nad donesenými stroji/roboty. Z výsledků jsme byli myslím všichni překvapeni a nadšeni.

  Poté je na fotografiích vidět, jak vlastně naše úvodní hodiny vypadaly. Žáci si rozdělí práci, někdo s VEXem a někdo s Ozoboty a společně se prokousáváme k prvním programům a robotovi, krabíkovi.

  Celý článek

  Naše vlastní stroje

  Absolutně skvělá parta se nám letos sešla. To, co jsme mohli vidět na našem posledním říjnovém setkání myslím předčilo všechna očekávání. Ta různorodost strojů a robotů, co se nám sešla až brala dech. Byla tu zařízení z Merkuru, ať už vozíky, jeřáby, nebo speciální ukázky převodů – větrník a boxer. Byly tu ale i ukázky z jiných stavebnic, roboti, jeřáb, speciální důlní stroj. A co bylo absolutně inženýrským vynálezem byla i stavebnice z kartónu, která prý má být ještě osazena hydraulikou. Nu, máme se ještě na co těšit. K jednoduchým strojům se rozhodně ještě vrátíme v listopadu.

  Mezitím můžeme vyhlásit druhý velký úspěch. Naši Ozoboti se již naučili pochodovat tak, jak si přejeme my sami a pro dnešek nám psali písmenka i celá slova.

  Největší radost nám ale dělá spolupráce se stavebnicemi VEX IQ. Měli jsme návštěvu ažz Prahy a s velkou radostí jsme převzali další stavebnici. Práce nám teď půjde lépe od ruky. Hurá do toho, už se blíží doba, kdy budeme programovat i velkého robota.

  Celý článek

  Robotika s VEXem a programování Ozobotů

  Říjnová setkání realizujeme tak, že si vždy uděláme společný úvod k robotice, kde řešíme různé technické záležitosti a učíme se, o čem robotika je. Využíváme k tomu interaktivní prezentace v prostředí Smart výukového SW a pracovní listy (formou domácích úkolů).

  Stavebnice VEX je nyní využívána ke stavbě robota, který bude schopen nasbírat a přesouvat kroužky, což nám umožní se příští rok zúčastnit soutěže. Na stavbě robota se postupně střídáme. Díky podpoře a pochopení firmy AV Media se naše práce ještě zintenzivní s tím, jak budeme mít (od 30. 10.) k dispozici dvě identické stavebnice, herní plán, i kroužky do soutěže.

  Celý článek

  Seznámení s robotikou

  Naše první setkání 25. září 2017 logicky nemohlo být ničím jiným, než seznámením s obsahem kroužku a s roboty.

  Celý článek