5. třída

Třídní učitelka:

PaedDr. Věra Lindnerová

 

 

Akce třídy

  5. třída: Distanční tělocvik

  V páté třídě jsme plánovali v hodině TV turistický výšlap. Zůstali jsme doma, ale i tak se nám podařilo cíl splnit.  Děkujeme rodičům, kteří nám pomohli a na rozhledny v okolí Jablonce nás doprovodili. Zadání: Navštívit rozhlednu, ujít aspoň 5 km svižným tempem, vyfotit se nebo poslat mapu trasy, změřit kroky, čas .... zkrátka využít chytré technologie. Společně jsme si pak fotky a trasy online prohlédli, popovídali si, pochlubili se rekordy - někteří téměř běželi, jiní ušli více jak 20 km.

  Celý článek

  5. třída: Čtení v hodině

  Krásně vázané knihy dokonce z roku 1850 přinesli žáci páté třídy na hodinu českého jazyka – čtení. Úkol přinést nejstarší knížku, kterou doma mají, splnili na jedničku s hvězdičkou. A jak vyprávěli, často jim svěřili ten nejstarší exemplář   rodiče, někdy i  prarodiče.

  Kluci a děvčata přinesli opravdové poklady. Některé publikace byly vydané i před 170 roky. K  nejzajímavějším a nejstarším patřily například kniha ještě psaná německým „schwabachem“ nebo také příručka klempíře a kniha náboženských textů s krásnou vazbou.

  A když jsme si v nich pročítali, narazili jsme na mnoho výrazů, které potvrdily, jak se český jazyk vyvíjel. Nad některými jsme si museli trochu lámat hlavu, protože už zcela zanikly a nepoužívají se.

  Hodiny čtení s ukázkami starých knih a zajímavých příběhů, které se v nich odehrávaly před mnoha lety, byly zajímavé.

  Celý článek